Виробники кохлеарних систем
![]() | Компанія заснована в Австрії в 1977 році корпорацією Medical Electronics, яка зараз називається MED-EL MED-EL - перша компанія виробник кохлеарних імплантів. |
![]() | Cochlear Limited, заснована в Австралії в 1981 році. |
![]() | Advanced Bionics Corporation має більш ніж 20-річний досвід роботи, розробки і виробництва кохлеарних імплантів. Компанія заснована в 1993 році. |
![]() | Oticon Medical заснована в 2013 році. Належить William Demant Group. |
Сенсоневральная втрата слуху виліковна
Волоскові клітини у внутрішньому вусі, які сприймають звук відсутні або пошкоджені. Це може бути пов'язано з генетичною причиною, а може бути наслідком травми голови, впливу сильного шуму або чогось іншого в навколишньому середовищі. Сенсоневральна втрата слуху також є спільною частиною процесу старіння. При важких і глибоких сенсоневральних втрати слуху фахівці рекомендують кохлеарную імплантацію.
(Відео доступне з українськими субтитрами)
ТИПИ КОХЛЕАРНИХ СИСТЕМ
1. Система кохлеарної імплатації
Схематичне зображення вуха зі встановленою системою кохлеарної імплантації.
|
Система кохлеарної імплантації може відновити глибоку втрату слуху./p>
Кохлеарні імпланти призначені для людей з глибокою сенсоневральною втратою слуху. При такому типі втрати слуху волоскові клітини у внутрішньому вусі пошкоджені і не можуть належним чином передавати звук. Кохлеарний імплантат обходить ці пошкоджені клітини і посилає електричні сигнали в мозок, де вони інтерпретуються, як звук.
Система кохлеарної імплантації складається з двох основних компонентів: Зовнішньої частини - аудіопроцесора і внутрішньої частини - імпланта.
(Відео доступне з українськими субтитрами)
2. Система електроакустичної стимуляції
В системі електроакустичної стимуляції використовується дві різні технології в одному пристрої, що забезпечують сприйняття високочастотних звуків за допомогою кохлеарного імпланта і низькочастотних звуків, в разі часткової збереження слуху, за допомогою акустичної стимуляції вбудованим слуховим апаратом.
Система призначена для людей з важкою і глибокою сенсоневральною втратою слуху.
Система складається з двох частин: кохлеарного імпланта і аудіопроцесора.
(Відео доступне з українськими субтитрами)
Будова людського вуха
![]()
Зовнішнє вухо Звуки збираються вушною раковиною і через слуховий прохід передаються на барабанну перетинку. |
![]()
Середнє вухо Барабанна перетинка через систему кісточок передає звук у внутрішнє вухо. |
![]()
Внутрішнє вухо Звук потрапивши у внутрішнє вухо, сприймається волосовими клітинами, які перетворюють звук в електричні імпульси. |
Слуховий нерв Слуховий нерв передає електричні імпульси в мозок. Коли електричні імпульси досягають мозку, вони сприймаються, як звук. |
Приклади звуків
Приклади низькочастотних звуків Приклади високочастотних звуків
Як працює система електроакустичної стимуляції
Низькочастотні звуки передаються за допомогою акустичної стимуляції вбудованим слуховим апаратом через вушних вкладиш.
① – Навколишні звуки сприймаються мікрофонами аудіопроцесора і розділяються на низькочастотні і високочастотні.
② – Низькочастотні звуки передаються в слуховий прохід.
③ – Звук передається у внутрішнє вухо природним шляхом.
Високочастотні звуки передаються за допомогою кохлеарного імпланта.
① – Навколишні звуки сприймаються мікрофонами аудіопроцесора і розділяються на низькочастотні і високочастотні.
② – Високочастотні звуки передаються на імплант, як електричні сигнали.
③ – Ці сигнали сприймаються внутрішнім вухом і направляються в мозок./p>
КОХЛЕАРНИЙ ІМПЛАНТ
Кохлеарний імплантат це елемент, який хірургічним шляхом розміщується на височній кістці (тіло імпланта), а його активна частина (електрод) вводиться у внутрішнє вухо людини. Виготовляються з біобезпечних матеріалів, таких як: силікон, платина, титан і кераміка. Повинен працювати все життя.
Коли імплант отримує сигнали від аудіопроцесора він минаючи пошкоджені клітини, які раніше відповідали за сприйняття і передачу звуків, стимулює слуховий нерв і направляє електричні сигнали в мозок, де вони інтерпретуються, як звук.
Від довжини активної частини кохлеарного імпланта залежить діапазон звуків, які людина з імплантів буде сприймати від навколишньому середовищу. Чим довша активна частина кохлеарного імпланта - тим краще людина буде сприймати звуки.
Активні частини кохлеарного імпланта різної довжини
Розміщення активних частин кохлеарного імпланта у внутрішньому вусі
Максимальна довжина активної частини імплантатів різних виробників
MED-EL: | 31,5 см |
ADVANCED BIONICS: | 20 см* |
COCHLEAR: | 19 см* |
Oticon Medical: | 26 см* |
*Інформація для ознайомлення. Характеристики можуть бути змінені виробником.
АУДІОПРОЦЕСОР
Аудіопроцесор - це складний електроакустичний прилад, який сприймає, а потім обробляє навколишні звуки і направляє їх на кохлеарний імплант. Його функціонал і можливості можна порівняти з можливостями мініатюрного комп'ютера. Відповідно, чим новіший "комп'ютер", тим швидше і ефективніше він буде справлятися з поставленими перед ним завданнями. Для користувачів кохлеарних систем від швидкості та ефективності роботи аудіопроцесора буде залежати якість життя користувача.
Вибираючи аудіопроцесор потрібно звертати увагу на досвід роботи виробника і на технічні можливості моделі, яку ви розглядаєте.
Дати заснування компаній виробників кохлеарних систем
MED-EL | 1977 |
ADVANCED BIONICS | 1981 |
COCHLEAR | 1993 |
Oticon Medical | 2013 |
Вартість кохлеарних систем
Можуть коштувати від 20 000 до 30 000 доларів. Залежно від виробника, технології і дати релізу.
MED-EL | от 620 000* грн |
ADVANCED BIONICS | от 710 000* грн. |
COCHLEAR | от 770 000* грн. |
Oticon Medical | от 670 000* грн. |
*Ціни наведені в ознайомлювальних цілях і не є пропозицією.
Недолік кохлеарної системи - втрата залишкового слуху.
До недавніх часів існував ризик безповоротної і, в більшості випадків, невиправданої втрати, навіть незначного, але природного залишкового слуху. Для індустрії це був виклик.
MED-EL - перший виробник кохлеарних імплантів.
MED-EL - перша і єдина компанія, рішення якої не тільки відновлюють здатність сприймати навколишні звуки і зберігають залишковий слух.
Технології розвиваються стрімко - можливо в майбутньому природний залишковий слух стане в нагоді.
БІИНАУРАЛЬНА КОХЛЕАРНА ІМПЛАТАЦІЯ
Для максимального сприйняття і розбірливості мови в різних звукових ситуаціях необхідно, щоб були задіяні два вуха.
Звукова ситуація - це звукове середовище в якій знаходиться людина.
Найпростішим прикладом звуковий ситуації є розмова в тиші тет-а-тет. Якщо розмова відбувається на вулиці, де присутній: шум транспорту, загальний міський гул, шум натовпу, пориви вітру і т.д. - то з точки зору акустики, сприйняття та розбірливості мови користувачем кохлеарного імпланта, така звукова ситуація в десятки разів складніше ніж розмова в тиші тет-а-тет. Прикладом ще більш складною звуковий ситуації сприйняття та розбірливості мови користувачем кохлеарного імпланта, є ситуація, коли участь в розмові бере троє і більше осіб на тлі шуму - працює телевізор, витяжка тощо..
Коли задіяно два вуха, користувач кохлеарного імпланта отримує максимальні 100% від можливостей кохлеарного імпланта. Кохлеарна система - це лише інструмент, який дає можливість почути звуки, а за аналіз і розуміння звуків відповідає мозок. Одна півкуля мозку краще сприймає звуки мови, а друге всі інші звуки. Еволюційно у людей два вуха, і відповідно щоб отримати максимально можливу розбірливість мови в різних звукових ситуаціях і відчуття об'єму простору - потрібно щоб було задіяно обидва вуха.
Коли задіяно тільки одне вухо, то користувач кохлеарної системи може розраховувати тільки на 75% ефективності імплантації. Це пов'язано з особливостями сприйняття звукової інформації людським мозгом.Також, використання однієї кохлеарної системи призводить до подвійної навантаженні на слухову систему, так як у людини два вуха, а задіяно лише одне - одне вухо буде працювати за двох, відповідно підвищується поріг втоми (це як піднімати важкий предмет однією рукою або двома).
Коли задіяно обидва вуха - людина без візуального контакту з джерелом звуку може чітко визначити де знаходиться джерело звуку і орієнтовну відстань нього. У тих випадках, коли задіяно лише одне вухо - людина без візуального контакту з джерелом звуку не може визначити де він знаходиться, відповідно це впливає на впевненість, безпеку, зручність, сприйняття мови, як у дітей так і дорослих.
Щоб переконатися в цьому ефекті на власному досвіді, людина без порушень зі слухом може закрити одне вухо пальцем, потім закрити очі і попросити іншу людину переміщуватися в просторі і розмовляти. Відразу стане помітним дискомфорт в сприйнятті мови і відсутність розуміння де знаходиться співрозмовник. У кімнаті залученість лише одного вуха не на скільки критична, як на вулиці. Уявіть, що людина, у якої задіяно лише одне вухо, чутиме звук автомобіля але не розумітиме де він знаходиться - справа, зліва або позаду, до моменту виникнення візуального контакту з ним.
КОХЛЕАРНА СИСТЕМА І СЛУХОВИЙ АПАРАТ
Пам'ятаємо, що від довжини активної частини кохлеарного імпланта залежить кількість звуків, які людина з імплантом буде сприймати із навколишнього середовища. Чим довше активна частина кохлеарного імпланта - тим більше звуків із навколишнього середовища буде сприйматися.
Людська слухова система нормально функціонує, якщо сприймає низькочастотні звуки (впливають на якість сприйняття мови) - від 70 Гц і до 8000 Гц - високочастотні звуки - (які відповідають за розбірливість мови). Деякі виробники кохлеарних імплантів технологічно не можуть зробити досить довгу активну частину імпланта, яка забезпечує повну, в необхідній мірі компенсацію слуху, вищезгаданого діапазону від 70 Гц і до 8000 Гц, а лише можуть забезпечити функцінування діапазону від 630 Гц і до 8000 Гц. У таких випадках виробники, при відсутності кохлеарної системи на друге вухо, якщо це можливо (в разі часткової збереження сприйняття низькочастотних звуків) рекомендують слуховий апарат, який може забезпечити належне сприйняття низькочастотних звуків від 100 Гц, при цьому прив'язуючи користувачів до певної торгової марки слухових апаратів, а для більшої переконливості, в маркетингових цілях, вказують на те, що кохлеарна система синхронно працює саме з цим слуховим апаратом конкретного виробника. Але це - не зовсім правильне твердження, так як кохлеарна система і слуховий апарат, це кардинально різні прилади, які по-різному обробляють звукові сигнали і використовують різні алгоритми обробки звуку. Відповідно, в разі використання кохлеарної системи разом зі слуховим апаратом, є не принциповим використання слухового апарата конкретного виробника, а найголовніше щоб слуховий апарат був правильно підібраний по потужності (здатність посилити звук до необхідного рівня).
Що в підсумку?
В результаті, вухо із встановленою кохлеарною системою, сприймає звуки від 630 Гц і до 8000 Гц, а інше вухо, із встановленим слуховим апаратом, сприймає звуки від 100 Гц і до межі збереженого слуху. Наочно помітна відсутність синхронного сприйняття звуків і відсутність 100% ефективності.
Кохлеарні системи виробника MED-EL забезпечують сприйняття низькочастотних звуків від 70 Гц - (які впливають на якість сприйняття мови) і до 8500 Гц - високочастотних звуків - (які відповідають за розбірливість). Цей діапазон звуків забезпечує відмінне сприйняття музики, що виділяє кохлеарні системи МЕД-EL серед інших систем.
Що в підсумку? В результаті, вухо із встановленою кохлеарною системою MED-EL сприймає звуки від 70 Гц і до 8500 Гц, а інше вухо, з правильно підібраним слуховим апаратом по потужності (здатного посилити звук до необхідного рівня) сприймає звуки від 100 Гц і до межі збереженого слуху. Наочно видно синхронність сприйняття звуків із максимально можливим 100% ефектом в поєднанні кохлеарної системи MED-EL із слуховим апаратом.
НАЙКРАЩЕ РІШЕННЯ
При двосторонній сенсоневральній важкій або глибокій втраті слуху найкраще рішення - це дві кохлеарні системи. Лише в цьому випадку, коли будуть задіяно два вуха, можна буде отримати максимальний, на даний момент, з технологічно можливих, результат.
Кохлеарні системи MED-EL, при бінауральній імплантації забезпечують, максимальний, на даний момент, з технологічно можливих, результат - компенсація втрати слуху від 70 Гц до 8500 Гц на одному вусі і від 70 Гц до 8500 Гц на другому вусі.
Кохлеарні системи інших виробників, при бінауральній імплантації, забезпечують, на даний момент, компенсацію втрати слуху від 630 Гц - 8000 Гц на одному вусі і від 630 Гц - 8000 Гц на другому.